معرفی دوره و رشته های ایران مهارت

این روز ها در مدارس کشور نام طرح ایران مهارت بیش از پیش به گوش می رسد.
شاید برایتان سوال باشد که طرح ایران مهارت چیست؟ یا مهم تر از آن آیا طرح ایران مهارت اجباری است ؟ طی این مقاله قصد داریم به ماهیت این طرح و نحوه اجرای آن در مدارس بپردازیم. در ادامه با بخشنامه ها، شیوه نامه ها، دستور العمل ها و مهم تر از همه شیوه ثبت نام در ایران مهارت آشنا خواهید شد. پس با ما همراه باشید.
طرح ایران مهارت چیست؟!
ایران مهارت یک طرح ملی است که به تصویب و تفاهم مشترک بین سازمان فنی و حرفه ای و وزات آموزش و پرورش رسیده است. هدف اولیه از اجرای این طرح، برگزاری دوره های کوتاه مدت مهارت آموزی برای دانش آموزان متوسطه اول در دبیرستان ها و به کمک آموزشگاه های آزاد فنی و حرفه ای می باشد. باید متذکر شده که هدف کلی از اجرای ایران مهارت، ایجاد روحیه کارآفرینی در بین دانش آموزان و شکوفایی استعدادها می باشد.
بخشنامه طرح ایران مهارت
تعاریف مختلفی برای فرهنگ ارائه شده که آن را در سطوح مختلف و دیدگاه‌های متنوع مورد بحث قرار می‌دهد. اولین‌بار سرمعاون آموزش متوسطه طی مصاحبه ای در خصوص توجه به اجرای طرح “ایران مهارت” در مدارس عنوان کرد: “بخشنامه ایران مهارت آماده شده و به اکثر استان‌ها ارسال شده است، همچنین دستورالعمل طرح ایران مهارت هم در حال ارسال است” وی ادامه داد: “جمعیت هدف این طرح، دوره اول متوسطه بوده و با توجه به پودمان‌ های کار و فناوری و نیاز دانش آموزان، برخی مهارت‌ ها کاربردی بصورت کوتاه مدت به دانش آموزان آموزش داده خواهد شد”
مجریان طرح ایران مهارت
مجریان طرح ایران مهارت آموزشگاه های فنی و حرفه ای و مدارس دوره متوسطه اول به صورت مشترک می باشند. مجتمع فنی پلی تکنیک تهران مفتخر است تا به عنوان معتبرترین آموزشگاه فنی و حرفه ای در غرب تهران، با مدارس در برگزاری سرفصل های ایران مهارت همکاری نماید.
رشته های طرح ایران مهارت چیست؟!
حدود 7۰۰ رشته فنی زیر مجموعه طرح ایران مهارت می باشد که دانش آموزان بر اساس نیاز و علاقه مندی خود می بایست یک یا چند مهارت را برگزیده و در طول مدت تحصیل خود در مقطع متوسطه اول در زمان ۴ تا ۴۰ ساعت آن مهارت ها را بیاموزند. همانطور که گفته شد ایران مهارت طرح مشترک بین وزارت آموزش و پروش و سازمان فنی حرفه ای می باشد که طی آن دانش آموزان با هدف فراگیری مهارت های فنی با مشارکت سازمان فنی حرفه ای و آموزشگاه های آزاد زیر مجموعه این سازمان پوشش داده می شود.
مدت دوره ایران مهارت
مدت زمان دوره ایران مهارت برای هر دانش آموز بین ۲ تا ۲۰ جلسه می باشد. همانطور که پیش تر گفته شد دانش آموزان طبق علاقه خود شرکت در دوره های مختلف را انتخاب می نمایند و با توجه به دوره های مورد نیاز دانش آموزان، امکانات لازم به مدارس ارائه می گردد.
هدف طرح ایران مهارت
هدف از اجرای این طرح تقویت مهارت های فنی دانش آموزان به منظور آمادگی بیشتر برای ورود به بازار کار می باشد، چرا که تنها آموزش آکادمیک جهت اشتغال به کار بصورت حرفه ای کافی نمی باشد. دانش آموزان طی دوره های ایران مهارت بصورت عملی مهارت های فنی مورد علاقه خود را فرا خواهند گرفت. این موضوع در توسعه کارآفرینی و ایجاد انگیزه بسیار مؤثر خواهد بود و دانش آموزان را از محفوظات کتاب های درسی خارج می نماید.
مدرک ایران مهارت
این طرح خارج از برنامه درسی مدرسه خواهد بود و همچنین در پایان دوره برای دانش آموزان گواهینامه نیز صارد می گردد که به عنوان اولین رزومه کاری معتبر آنان برای ورود به بازار کار محسوب می گردد. بخشنامه طرح ایران مهارت برای مدارس دولتی می باشد ولی مدارس غیر دولتی نیز در صورت آمادگی می توانند ۵۰ درصد از ساعات فوق برنامه را به موضوع مهارت‌آموزی اختصاص دهند و در مدارس دولتی هم اجرایی شدن این طرح در ساعات فوق برنامه و پنجشنبه‌ها در نظر گرفته شده است.
ثبت نام در ایران مهارت
برای ثبت نام در طرح ایران مهارت ابتدا می بایست مدیران مدارس وابسته به اهداف مجموعه و یا علاقه دانش آموزان یکسری دوره از رشته های ایران مهارت را انتخاب کرده و با مجتمع فنی پلی تکنیک تهران برای شیوه برگزاری دوره وارد مذاکره شوند. مجتمع فنی پلی تکنیک تهران به عنوان یکی از معتبرترین مجتمع های فنی و حرفه ای تهران به شما معرفی می کنیم. شما می توانید پس از انعقاد قرارداد بین دبیرستان و آموزشگاه، هر دو مجموعه می بایست اطلاعات قرار داد خود را در سایت samatvto.ir وارد نمایند تا ثبت نام در ایران مهارت برای هر دو مجموعه به انتها برسد.

برای کسب اطلاعات بیشتر با ما در تماس باشید

راه های ارتباطی

آدرس: سعادت آباد،بلوارقیصر امین پور (شهرداری)،روبروی ساختمان بورس مركزی،بن بست رز،پلاك 11 ساختمان مجتمع فنی پلی تکنیک تهران
واتس اپ: 02191008410
تلفن: 02126744203
ایمیل: info[at]mfpol[Dot]ir